Bill Search

  • Introduced
    Jan 14, 2021
  • Passed House
    Feb 02, 2021
  • Passed Senate
    Mar 29, 2021
  • Signed into Law
    Apr 15, 2021
Did you know we offer free bill tracking in Congress and 50 states, and a great mobile app? Sign up here
HB 1537
Indiana House Bill
Commission on improving the status of children. Changes the membership of the commission on improving the status of children in Indiana (commission). Provides that the affirmative votes of a majority of the voting members appointed to the commission…
Last Action
House • Apr 15, 2021: Public Law 62
Latest bill text

Official Summary/Bill Text

Comments on Bill

Tweets

Whip Lists

Do you support this bill?
Yay Nay
Actions
  • Apr 15, 2021 | House
    • Public Law 62
  • Apr 15, 2021 | executive
    • Signed by the Governor
  • Apr 14, 2021 | Senate
    • Signed by the President of the Senate
  • Apr 08, 2021 | Senate
    • Signed by the President Pro Tempore
  • Apr 07, 2021 | House
    • Signed by the Speaker
  • Mar 30, 2021 | Senate
    • Senator Randolph added as cosponsor
    • Returned to the House without amendments
  • Mar 29, 2021 | Senate
    • Third reading: passed; Roll Call 283: yeas 49, nays 0
    • Senator Leising added as cosponsor
  • Mar 25, 2021 | Senate
    • Second reading: ordered engrossed
  • Mar 23, 2021 | Senate
    • Senator Ford Jon added as second sponsor
  • Mar 22, 2021 | Senate
    • Committee report: do pass, adopted
    • Senator Breaux added as cosponsor
  • Feb 18, 2021 | Senate
    • First reading: referred to Committee on Family and Children Services
  • Feb 03, 2021 | House
    • Referred to the Senate
  • Feb 02, 2021 | House
    • Third reading: passed; Roll Call 56: yeas 93, nays 0
    • Senate sponsor: Senator Donato
  • Feb 01, 2021 | House
    • Second reading: ordered engrossed
  • Jan 28, 2021 | House
    • Committee report: do pass, adopted
  • Jan 14, 2021 | House
    • Authored by Representative DeVon
    • Coauthored by Representatives Engleman, McNamara, Summers
    • First reading: referred to Committee on Family, Children and Human Affairs