Bill Search

  • Introduced
    Jan 14, 2021
  • Passed House
    Feb 22, 2021
  • Passed Senate
  • Signed into Law
HB 1369
Indiana House Bill
Firearms matters. Effective March 30, 2022: (1) Repeals the law that requires a person to obtain a license to carry a handgun in Indiana; (2) Specifies that certain persons who are not otherwise prohibited from carrying or possessing a handgun are n…
Last Action
Senate • Apr 01, 2021: Senator Rogers added as cosponsor
Latest bill text

Official Summary/Bill Text

Comments on Bill

Tweets

Whip Lists

Do you support this bill?
Yay Nay
Actions
  • Apr 01, 2021 | Senate
    • Senators Ford Jon, Boots, Zay added as cosponsors
    • Senator Kruse added as cosponsor
    • Senators Niemeyer, Donato, Baldwin added as cosponsors
    • Senator Rogers added as cosponsor
  • Mar 30, 2021 | Senate
    • Senator Buck added as cosponsor
    • Senator Crane added as cosponsor
    • Senators Doriot, Leising, Gaskill added as cosponsors
    • Senator Glick added as cosponsor
    • Senator Young M added as cosponsor
  • Mar 11, 2021 | Senate
    • First reading: referred to Committee on Judiciary
    • Senator Tomes added as cosponsor
  • Feb 23, 2021 | House
    • Referred to the Senate
  • Feb 22, 2021 | House
    • Third reading: passed; Roll Call 217: yeas 65, nays 31
    • Senate sponsors: Senators Houchin, Messmer, Koch
    • Cosponsors: Senators Freeman and Garten
  • Feb 18, 2021 | House
    • Second reading: ordered engrossed
    • Amendment #5 (Jacob) failed; Roll Call 199: yeas 11, nays 82
    • Amendment #4 (Jacob) failed; Roll Call 200: yeas 2, nays 92
    • Amendment #7 (Jacob) failed; voice vote
  • Feb 16, 2021 | House
    • Committee report: do pass, adopted
    • Representative Lucas added as coauthor
  • Feb 15, 2021 | House
    • Committee report: amend do pass, adopted
    • Referred to the Ways and Means pursuant to House Rule 127
  • Jan 14, 2021 | House
    • Authored by Representative Smaltz
    • Coauthored by Representatives Lehman and Wesco
    • First reading: referred to Committee on Public Policy